Raja Ltd manufactures and sells a single product and has estimated sales revenue of 302.4 lakh during the year based on 20% profit on selling price.…
CA Intermediate · Cost and Management Accounting · RTP · September 2024
Raja Ltd manufactures and sells a single product and has estimated sales revenue of 302.4 lakh during the year based on 20% profit on selling price. Each unit of product requires 6 kg of material A and 3 kg of material B and processing time of 4 hours in machine shop and 2 hours in assembly shop. Factory overheads are absorbed at a blanket rate of 20% of direct labour. Variable selling & distribution overheads are 60 per unit sold and fixed selling & distribution overheads are estimated to be - 69,12,000. The other relevant details are as under: Purchase Price: Material A 160 per kg Materials B 100 per kg Labour Rate: Machine Shop 140 per hour Assembly Shop 70 per hour Finished Stock Material A Material B Opening Stock 2,500 units 7,500 kg 4,000 kg Closing Stock 3,000 units 8,000 kg 5,500 kg Required (i) CALCULATE number of units of product proposed to be sold and selling price per unit, (ii) PREPARE Production Budget in units and (iii) PREPARE Material Purchase Budget in units.
Suggested Answer and Working Notes:
18. Workings Statement Showing “Total Variable Cost for the year" Particulars Amount (₹) Estimated Sales Revenue 3,02,40,000 Less: Desired Profit Margin on Sale @ 20% 60,48,000 Estimated Total Cost 2,41,92,000 Less: Fixed Selling and Distribution Overheads 69,12,000 Total Variable Cost 1,72,80,000 Statement Showing “Variable Cost per unit" Particulars Variable Cost p.u. (₹) Direct Materials: A: 6 Kg. @160 per kg. 960 B: 3 Kg. @100 per kg. 300 Labour Cost: Machine Shop: 4 hrs @140 per hour 560 Assembly Shop: 2 hrs @70 per hour 140 Factory Overheads: 20% of (₹ 560 +140) 140 Variable Selling & Distribution Expenses 60 Total Variable Cost per unit 2,160 (i) Calculation of number of units of product proposed to be sold and selling price per unit: Number of Units Sold = Total Variable Cost / Variable Cost per unit = 1,72,80,000 /2,160 = 8,000 units Selling Price per unit = Total Sales Value / Number of Units Sold = 3,02,40,000 / 8,000 units = 3,780 (ii) Production Budget (units) Particulars Units Budgeted Sales 8,000 Add: Closing Stock 3,000 Total Requirements 11,000 Less: Opening Stock (2,500) Required Production 8,500 (iii) Materials Purchase Budget (Kg.) Particulars Material A Material B Requirement for Production 51,000 (8,500 units × 6 Kg.) 25,500 (8,500 units × 3 Kg.) Add: Desired Closing Stock 8,000 5,500 Total Requirements 59,000 31,000 Less: Opening Stock (7,500) (4,000) Quantity to be purchased 51,500 27,000
Topics: Budgets and Budgetary Control
Related Questions in this Topic
- (a) You have been asked to install a costing system in a manufacturing company. What practical difficulties will you exp...
- Apex Mobility Systems Ltd. manufactures smart airport luggage carts used in major international airports. The company op...
- ABC Ltd., a mid-sized manufacturing company, has been facing frequent cost overruns and profit fluctuations over the pas...
- The following figures are extracted from the books of a company: Budgeted overheads ₹ 20,000 (Fixed ₹ 12,000, Variable ...
- A business manufactures a single product and is preparing its production budget for the year ahead. It is estimated that...