Calculate the average variable cost when 3 units are produced.

CA Foundation · Business Economics · PYQS · May 2026
Calculate the average variable cost when 3 units are produced.
(A) A. ₹ 36
(B) B. ₹ 33.33
(C) C. ₹ 66.67
(D) D. ₹ 100

Suggested Answer and Working Notes:

Correct Answer: Option (B)

B. ₹ 33.33

Topics: Theory of Production and Cost

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic