A person purchased 2 apples and 5 bananas at the cost of ₹ 90. Later he visited to another shop where shopkeeper told him that if you give me ₹ 50…

CA Foundation · Quantitative Aptitude · PYQS · September 2024
A person purchased 2 apples and 5 bananas at the cost of ₹ 90. Later he visited to another shop where shopkeeper told him that if you give me ₹ 50 and one banana, I can give you 3 apples. He agreed to the deal. What is the cost of one apple and one banana ?
(A) A. (10,15)
(B) B. (15, 10)
(C) C. (10,20)
(D) D. (20,10)

Suggested Answer and Working Notes:

Correct Answer: Option (B)

B. (15, 10)

Topics: Part-A: Business Mathematics

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic