Pinku Confectioners (PC) owns a bakery which is used to make bakery items like pastries, cakes and muffins. PC use to bake atleast 50 units of any…

CA Intermediate · Cost and Management Accounting · RTP · September 2025
Pinku Confectioners (PC) owns a bakery which is used to make bakery items like pastries, cakes and muffins. PC use to bake atleast 50 units of any item at a time. A customer has given an order for 600 cakes. To process a batch of 50 cakes, the following cost would be incurred: Direct materials-5,000Direct wages-500Oven set- up cost - 750 PC absorbs production overheads at a rate of 20% of direct wages cost. 10% is added to the total production cost of each batch to allow for selling, distribution and administration overheads. PC requires a profit margin of 25% of sales value. Required: (i) Determine the price to be charged for 600 cakes. (ii) Calculate cost and selling price per cake. (iii) What would be selling price per unit If the order is for 605 cakes.

Suggested Answer and Working Notes:

Statement of cost per batch and per order No. of batch = 600 units ÷ 50 units = 12 batches Particulars Cost per batch (₹) Total Cost (₹) Direct Material Cost 5,000.00 60,000 Direct Wages 500.00 6,000 Oven set-up cost 750.00 9,000 Add: Production Overheads (20% of Direct wages) 100.00 1,200 Total Production cost 6,350.00 76,200 Add: S&D and Administration overheads (10% of Total production cost) 635.00 7,620 Total Cost 6,985.00 83,820 Add: Profit (1/3rd of total cost) 2,328.33 27,940 (i) Sales price 9,313.33 1,11,760 No. of units in batch = 50 units (ii) Cost per unit (₹ 6,985 ÷ 50 units) = 139.70 Selling price per unit (9,313.33 ÷ 50 units) = 186.27 (iii) If the order is for 605 cakes, then selling price per cake would be as below: Particulars Total Cost (₹) Direct Material Cost (605/50 * 5,000) 60,500 Direct Wages (605/50 * 500) 6,050 Oven set-up cost (605/50 * 750) 9,075 Add: Production Overheads (20% of Direct wages) 1,210 Total Production cost 76,835 Add: S&D and Administration overheads (10% of Total production cost) 7,683.50 Total Cost 84,518.50 Add: Profit (1/3rd of total cost) 28,172.83 Sales price 1,12,691.33 No. of units 605 units Selling price per unit (₹ 1,12,691.33 ÷ 605 units) 186.27

Topics: Unit & Batch Costing

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic