SR Limited is a manufacturing company and engaged in the production of Finished goods 'MP' for which Raw material 'RP' is required. The company…

CA Intermediate · Advanced Accounting · PYQS · September 2025
SR Limited is a manufacturing company and engaged in the production of Finished goods 'MP' for which Raw material 'RP' is required. The company provides following information for the year ended March 31 st 2025: Particulars Units ₹ Opening Inventory MP 4,000 1,20,000 RP 4,400 52,800 Purchase of RP 40,000 4,80,000 Labour 3,23,200 Overheads (Fixed) 3,15,000 Sales 40,200 11,20,000 Closing Inventory MP 4,200 RP 4,000 The expected production for the year was 45,000 units of the MP. Due to fall in market demand, the sales price for the MP was 22 per unit and the replacement cost for the RP was - 11.50 per unit on the closing day. You are required to calculate the value of Closing Stock of 'MP' and 'RP' as on 31 st March 2025.

Suggested Answer and Working Notes:

Calculation of cost for closing inventory Particulars Unit (₹) Total (₹) Cost of Material Consumed (40,400 x 12) 12 4,84,800 Direct Labour 8 3,23,200 Fixed Overhead (3,15,000 x 40,400) / 45,000 7 2,82,800 Cost of Production 27 10,90,800 Cost of closing inventory per unit (10,90,800/40,400) 27 Net Realisable Value per unit 22 Since net realisable value is less than cost, closing inventory will be valued at 22. As NRV of the MP (finished goods) is less than its cost, relevant raw materials will be valued at replacement cost i.e.11.50. Therefore, value of closing inventory: MP (finished goods) (4,200 x 22) ₹ 92,400 Raw Materials RP (4,000 x 11.50) ₹ 46,000 Working Notes: 1. Units produced (actual) Production = Sales + Closing FG – Opening FG = 40,200 + 4,200 - 4,000 = 40,400 units. 2. Raw material (RP) movement (units) Total RP available = Opening RP + Purchases = 4,400 + 40,000 = 44,400 units. RP consumed = 44,400 – Closing RP (4,000) = 40,400 units. (Thus 1 unit RP is used per 1 unit MP.) 3. Cost per unit of RP (weighted average) Total cost of RP = Opening value - 52,800 + Purchases - 4,80,000 = 5,32,800. Cost per unit RP = 5,32,800 ÷ 44,400 = 12.00 per unit.

Topics: AS 2, AS 13

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic